Akce již proběhla.

Novéna ke svatému Janu od Kříže

11. 3. 2011 0:00

V pořadí pátá novéna sloužící jako příprava mladých na Celosvětové setkání se tentokrát obrací ke španělskému světci a karmelitánskému mnichu ze šestnáctého století.


Od zítřejšího dne se začínáme modlit novénu k svatému Janu od Kříže. Můžeš si krátce připomenout, kým byl a jaký byl jeho život:

Narodil se v roce 1542 ve Frontiveros ve Španělsku. Když mu bylo 21 let, vstoupil ke karmelitánům. Jejich tehdy uvolněnější řeholní život ho zklamal, a proto uvažoval o přestupu k přísnějším kartuziánům. V roce 1568 se však setkal se sv. Terezií od Ježíše a ta v něm vzbudila zájem o reformu karmelitánského řádu. Spolubratři se tomu postavili na odpor a dokonce ho na tři měsíce zavřeli do vězení. Tam napsal své nejkrásnější mystické básně. Jeho nejznámější spisy (Výstup na horu Karmel, Temná noc, Duchovní píseň a Živý plamen lásky) jsou komentáře k těmto básním. Příkoří, které musel snášet, mu pomohlo k hlubokému spojení s Bohem a přivedlo ho na vrchol mystického života. Zemřel 14. prosince 1591 v klášteře v Ubedě. V roce 1726 byl prohlášen za svatého a v roce 1926 za učitele církve.  (http://www.iencyklopedie.cz/jan-od-krize/)

Život svatého Jana od Kříže nebyl „létáním v mystických oblacích“, nýbrž životem velmi tvrdým, velmi praktickým a konkrétním, ať už jako reformátor řádu, kde narazil na mnohý odpor nebo jako provinční představený, ať už ve vězení, kam byl uvržen svými spolubratry
a kde byl vystaven neuvěřitelným inzultacím a fyzickému týrání. (Benedikt XVI., Sv. Jan od Kříže, katecheze 16. 2. 2011 v aule Pavla VI., http://www.radiovaticana.cz/clanek.php4?id=14113)

Kompletní text novény najdeš zde: WYD-11_novena_Jan-od-Krize.pdf

Zobrazeno 2776×

Komentáře

Napsat komentář »

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.