Akce již proběhla.

Přečti si, co už mají za sebou kamarádi ve Španělsku

16. 8. 2011 22:20

Ve dnech 10. -15. srpna 2011 prožilo přes dva tisíce mladých lidí z ČR předprogram XXVI. Světových dní mládeže (SDM) tzv. „Dny v diecézích“ v katalánské přímořské diecézi Tarragona.


V pondělí 15. srpna se přesunuli do Madridu, aby byli ve dnech 16. – 21. srpna 2011 součástí SDM, které vyvrcholí sobotní modlitební vigilií a nedělní závěrečnou mší svatou se Svatým otcem Benediktem XVI. na madridském letišti Quatro Vientos.

 

Taragonna (ES): Celkem 47 autobusů plných mladých poutníků z celé České republiky vyrazilo do Španělska v pondělí 8. srpna 2011 ve večerních hodinách. Během cesty, která trvala téměř dva dny, se česká skupina zastavila ve francouzském městě Annecy, které je spjaté se sv. Františkem Saleským a sv. Janou Františkou de Chantal. Po příjezdu do katalánských měst Tarragona a Reus ve středu 10. srpna odpoledne byli mladí Češi nejprve ubytovali a poté ve večerních hodinách místní arcibiskup Dny v diecézi Tarragona oficiálně zahájil. Program, který poutníky z ČR u středozemního moře čekal, byl velmi pestrý.

 

Ve čtvrtek 11. srpna byl po dlouhé a náročné cestě volných den, který mohli Češi strávit buď u moře nebo prohlídkou památek a muzeí města Tarragona a okolí, do nichž je pro účastníky SDM v Madridu vstup zdarma. V patek 12. srpna probíhal v Tarragoně farní festival, v rámci něhož se představila hostitelská farnost a večer se konala mše svatá s místním biskupem. Ve městě Reus byla dopoledne zorganizovaná prohlídka města, které je poznamenáno svým nejznámějším rodákem – architektem Antoniem Gaudím. Odpoledne byl volný program a večer se konal společný kulturní program, během kterého se představili i mladí z ČR tím, že se snažili naučit zahraniční přátelé českému národnímu tanci - polce.

 

V sobotu 13. srpna se na 60 000 poutníků, kteří byli přijati po celém Katalánsku, sjelo do Barcelony na tzv. Den Katalánska. Dopoledne se v barcelonském Espacio Forum slavila mše svatá, odpoledne byl volný program a večer se zde konal koncert kapely „Clones de U2“. V neděli 14. srpna probíhal tzv. „Den diecéze Tarragona“, kdy se nejen čeští poutníci sjeli do Tarragony. Každý se mohl zúčastnit dvou nabídek z pestrého programu: např. divadelního zpracování umučení sv. Fructuosa v románském amfiteátru, evangelizačního koncertu, prohlídky města nebo katecheze v angličtině. Odpoledne se poutníkům představili mladí Španělé z hostující diecéze a večer byl zakončen mší svatou s vigilií. V pondělí 15. srpna na slavnost Nanebevzetí Panny Marie vyslali při dopolední mši svaté biskupové místní mládež a mezinárodní poutníky na SDM do Madridu.

 

V rámci Světových dní mládeže v Madridu ve dnech 16. – 21. srpna 2011 bude od úterý do pátku v dopoledních hodinách v Českém národním centru připravený duchovní program, jehož součástí je modlitba, katecheze a mše svatá. Od úterý do čtvrtka se odpoledne a večer po celém Madridu uskuteční Festival mladých, do kterého ČR přispěla třemi body programu – varhaním koncertem, folklórním tancem a výstavou fotografií. V úterý večer se bude na náměstí Cibeles slavit mše svatá na zahájení SDM. Svatý otec Benedikt XVI. poutníky přivítá ve čtvrtek (18. srpna) ve večerních hodinách a v pátek (19. srpna) povede v centrum města křížovou cestu. Vrcholem SDM bude sobotní modlitební vigilií a nedělní závěrečná mše svatá (20. – 21. srpna) s papežem na madridském letišti Quatro Vientos.

 

Na Světové dny mládeže v Madridu už dorazil také štáb televize Noe, která podle technických podmínek na místě zprostředkuje divákům přímé přenosy z katechezí a mší svatých české národní sekce a také veškerý oficiální program (čtvrteční přivítání Svatého otce, páteční křížovou cestu, sobotní vigilii a nedělní mši svatou). Pro ty, kdo nebudou moci sledovat dopolední program, bude výběr přenosů vysílán v noční repríze. Více informací najdete na www.tvnoe.cz. Pravidelné zpravodajství ze všech zmíněných bodů programu SDM v Madridu přinese také rádio Prohlas. Od pondělí 15. srpna vždy ve 21.20 hodin přiblíží Madridský zápisník souhrn celodenního dění na SDM. Více viz www.proglas.cz. Česká televize bude v přímém přenosu vysílat sobotní modlitební vigilii s papežem Benediktem XVI. - viz http://www.ceskatelevize.cz/porady/10267554674-svetovy-den-mladeze/21156221457/. V angličtině můžete od 16. srpna TV přenosy z Madridu sledovat také zde http://www.madrid11.com/en/multimedia/tv.

Lucie Koutová

 

Zobrazeno 2040×

Komentáře

Napsat komentář »

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.